۱۳۸۹ فروردین ۱۴, شنبه

10 مهارت اساسی پولی در شرایط نامساعد اقتصادی

10 مهارت اساسی پولی در شرایط نامساعد اقتصادی

اوضاع اقتصادی درهم ریخته است. بازار سهام به سراشیبی افتاده، تعداد بیکاران افزایش یافته و بازار مسکن همچنان یك‌وری می‌رود.با این اوضاع چه می شود کرد...


اوضاع اقتصادی درهم ریخته است. بازار سهام به سراشیبی افتاده، تعداد بیکاران افزایش یافته و بازار مسکن همچنان یك‌وری می‌رود.كسانی که می‌شناسم، عصبی و متشنج شده‌اند. آنها نگرانند که رکود بدتر شده و بودجه شخصی‌شان سرانجام از هم بپاشد.
وقتی به پول می‌رسیم، بهترین دفاع، حمله خوب است. بهترین راه برای پرهیز از سقوط اقتصاد ملی، کنترل داشتن بر اقتصاد شخصی است. با تكمیل عادات مالی هوشمندانه، می‌توانید حتی در میانه بحران مالی در آرامش باقی بمانید.
اینجا ده مهارت ضروری پولی بر اساس تجربیات خودم و هر بازخوردی از خوانندگان بیان شده است که به ما در هوای توفانی مالی جاری کمک می‌کند.

1- تنظیم بودجه

برای بسیاری از مردم، تنظیم اعداد بودجه كاری خسته‌کننده است. اما اگر بتوانید برنامه‌ریزی کنید كه مخارج‌تان در کجا صرف خواهد شد، تصمیمات بهتری با پول خود می‌گیرید. من طرفدار بودجه‌های مفصل نیستم. این بودجه‌ها برای بسیاری از مردم كارآیی داشته‌اند، اما برای خودم به بودجه ساده نیاز دارم که روی تصویری بزرگ تمرکز دارد. طی سه سال گذشته، خوانندگانم گفتند سه تا از این بودجه‌ها واقعا اثربخش بوده است.
* بودجه سه مرحله‌ای ساده‌: تمام کارت‌های اعتباری خود را نابود كنید. 20‌درصد تمام آنچه را کسب کردید، سرمایه‌گذاری کنید. با 80‌درصد باقیمانده زندگی کنید، مهم نیست چقدر است.
* «فرمول پول متوازن» نیز عالی است. این بودجه‌ای است که من استفاده می‌کنم. 20‌درصد درآمد پس از کسر مالیات خود را به پس‌انداز (یا کاهش بدهی)، 50‌درصد را به نیازها و 30‌درصد باقی‌مانده را به خواسته‌ها اختصاص دهید.
* اگر بودجه‌ای با پیچیدگی بیشتر می‌طلبید، «راه‌حل 60‌درصد» را امتحان كنید. 20‌درصد درآمد بعد از مالیات خود را پس‌انداز (نیمی بازنشستگی، نیمی پس‌انداز یا بدهی بلندمدت)، 60‌درصد مخارج تعهد شده، 10‌درصد مخارج غیرعادی و 10‌درصد تفریح و خوشگذرانی صرف كنید.
می‌توانید بودجه را روی تکه‌ای کاغذ، صفحه گسترده یا با قطعه‌ای نرم‌افزار تنظیم نمایید.

2- مخارج خود را ردیابی کنید

این عمل می‌تواند به طرز حیرت‌آوری برای دارایی شخصی شما نتیجه بدهد. اگر ندانید پول‌هایتان در کجا صرف می‌شود، نمی‌توانید عادات خود را تغییر دهید. می‌توانید مخارج خود را با یک دفترچه ساده پیگیری کنید، ولی اکثر مردم کامپیوتر را انتخاب می‌کنند که کارها را آسان می‌کند. می‌توانید یک صفحه گسترده برای خود ایجاد کنید یا از قطعه نرم‌افزار مالیه شخصی استفاده کنید.

3- گزارش اعتباری خود را چک کنید

مهم است که یك نسخه از گزارش اعتباری خود را در فواصل منظم بگیرید. موسسات گزارش‌دهی اعتبار و اعتباردهندگان به شما، مصون از خطا نیستند. آدم‌ها اشتباه می‌کنند و اشتباهات درباره گزارش اعتباری شما می‌تواند خرج روی دستتان بگذارد. سابق بر این چك كردن گزارش‌های اعتباری دشوار بود، اما حالا این‌طور نیست. در آمریکا، قانون گزارش‌دهی منصفانه اعتبار، سه شرکت گزارش‌دهی مصرف‌کننده در سرتاسر کشور را ملزم می‌سازد یك نسخه رایگان از گزارش اعتباری را بر اساس درخواستتان هر دوازده ماه
یكبار ارائه دهند.

4- از هرزنامه‌ها بپرهیزید

هرزنامه‌ها فقط مزاحم نیستند، بلكه سلامت مالی شما را به خطر می‌اندازند. از درخواست‌های صدور کارت اعتباری به راحتی می‌توان برای سرقت هویت استفاده كرد و سایر هرزنامه‌ها، شما را به وسوسه می‌اندازند پولتان را در جایی خرج کنید که نباید خرج کنید. با خشك كردن جریان هرزنامه از منبع، پولتان را پس‌انداز می‌کنید و زندگی را ساده می‌سازید.

5- بهینه‌سازی حساب‌های بانکی
اینترنت نعمتی برای پس‌اندازکنندگان زرنگ و دانا شده است. در حال حاضر ساده است که حساب پس‌انداز آنلاینی را بیابید که تسهیلاتی را پیشنهاد دهد و نرخ بهره آن خوب باشد؛ اما در بسیاری موارد، واقعا می‌توانید نرخ‌های بهره بهتری در حساب‌های دیداری با پاداش ویژه در بانک‌های پس‌‌انداز و اتحادیه‌های کوچک محلی اعتباری بیابید. اگر از بانک‌تان راضی هستید با آنها تماس بگیرید و بخواهید تا اجرت خدمات را حذف یا نرخ سود بهتری به شما بدهند. اگر از بانک خود ناراضی هستید، بانک جدیدی بیابید.

6- باز کردن حساب سرمایه‌گذاری

با توجه به وضع كنونی اقتصاد، باز کردن حساب سرمایه‌گذاری ترسناک به نظر می‌رسد. من نمی‌خواهم شما را نصیحت کنم که باید در سهام یا اوراق قرضه سرمایه‌گذاری کنید یا هیچ کدام. من كارشناس مالی نیستم، اما می‌گویم بهترین كار است که سرمایه‌گذاری را هر چه زودتر شروع کنید. افتتاح حساب سرمایه‌‌گذاری به ترسناکی‌ای كه به نظر می‌رسد، نیست. به دلیل معجزه نرخ بازدهی مرکب‌ سرمایه‌گذاری کوچک منظم در حال حاضر، در 20 یا 30 سال آینده مقدار زیادی به شما برمی‌گرداند.

7- برای معاملات بهتر با سایرین تماس بگیرید

با تامین‌کنندگان سرویس جاری تماس بگیرید و از آنها بخواهید همان شرایط رقبا را تامین كنند یا از رقبا پیشی بگیرند؛ ممکن است انجام ندهند، ولی خواستن آن ضرری ندارد. (نرخ موفقیت با این روش 50-50 است) اگر می‌خواهید ناعادلانه رفتار کنید، تهدید کنید که حسابتان را می‌بندید. این اغلب بسیار موثر است ولی باید آماده باشید تا واقعا تهدید خود را عملی کنید.

8- خود را آموزش دهید‌

کتابخانه عمومی را وارسی کنید و یک کتاب تامین مالی شخصی امانت بگیرید. (اگر بیشتر امانت گرفتید، احتمال كمتری است كه هر كدام از آنها را بخوانید). کتاب را به منزل ببرید و شروع به خواندن نمایید. زمانی که اولین کتاب مالی شخصی را تمام کردید، ایده بهتری برای موضوع دارید که شما را جذب می‌کند. آن را برگردانید و یکی دیگر امانت بگیرید. کتابخانه عمومی منبع خارق‌العاده‌ای برای پس‌انداز پول است.

9- تعیین اهداف مالی

اهداف، پایه‌های موفقیت، نه تنها در مالیه شخصی بلکه در هر حوزه زندگی هستند. بدون اهداف، زندگی انفعالی داشته و اجازه می‌دهید زندگی شما را به هر طرف بکشد. با اهداف است كه می‌توانید زندگی فعالی داشته باشید، تقدیر را هدایت کنید. وقتی هدفی در ذهن دارید، آسان‌تر خواهید فهمید چه وقت اشتباهی مرتکب می‌شوید.
در اینجا مجموعه‌ای از اهداف مالی پایه بیان شده است:
* حساب اضطراری با مانده متوسط داشته باشید.
* بدهی کارت اعتباری را تسویه کنید.
* برای مخارج عمده پس‌انداز کنید: خانه، ماشین، ازدواج و غیره
اهمیتی ندارد وضعیت مالی شخصی شما چگونه است؛ ثروتمند یا فقیر یا چیزی بین این دو هستید. برای تعیین اهداف وقت بگذارید. با اصطلاحات مثبت آنها را توضیح دهید. برای دستیابی به اهداف موعد تعیین کنید. آنها را قابل‌اجرا بسازید. یادداشت‌برداری کنید. هر روز روی آنها کار کنید (رسیدن به اهداف آسان‌تر است، وقتی با گام‌های مجزا به سمت رسیدن به آنها تمرکز کنید.)

10- پوشه پولی ایجاد کنید

می‌تواند یک پوشه واقعی یا با جعبه كفش درست شده باشد. حتی فایل رمزدار بر روی دیسك سخت‌افزاری باشد. در هر صورت نیاز است به راحتی در دسترس باشد تا همه اطلاعات مهم مالی مثل شماره حساب‌ها، ارائه‌دهندگان خدمات، شماره‌تلفن‌ها و غیره را نگه دارید. مرحله آخر تمام کارهایی را که در بالا انجام دادید، پیوند می‌دهد.
گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ
منبع:donya-e-eqtesad.com

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر