۱۳۸۹ آبان ۲۰, پنجشنبه

فیلم‌های رایگان دروس دانشگاهی از دانشگاه‌های برتر جهان

فیلم‌های رایگان دروس دانشگاهی از دانشگاه‌های برتر جهان
فرادي مثل ما كه در كشورهاي در حال توسعه اقامت دارند مي‌توانند از اين فرصت به بهترين نحو استفاده ببرند و بدون نياز به هزينه خاصي، به بهترين مطالب درسي دانشگاه‌هاي برتر جهان دسترسي داشته باشند. درست است كه با ديدن اين فيلم‌ها مدركي به شما داده نمي‌شود اما دانش و درك فراواني را عايد شما مي‌كند كه مي‌تواند در بسياري موارد به كمك شما بيايد.

راه‌هاي زيادي در اينترنت براي مشاهده آنلاين تلويزيون يا اخبار وجود دارد اما در صورتي كه دنبال فيلم‌هاي آموزشي در رشته‌هاي خاصي باشيد بهتر است كه به فيلم‌هاي آنلاين دروس دانشگاهي دانشگاه‌ها بپردازيد زيرا دانشگاه‌هاي زيادي در نقاط مختلف جهان وجود دارند كه اين فيلم‌ها را به صورت رايگان در اختيار بينندگان خود قرار مي‌دهند.


افرادي مثل ما كه در كشورهاي در حال توسعه اقامت دارند مي‌توانند از اين فرصت به بهترين نحو استفاده ببرند و بدون نياز به هزينه خاصي، به بهترين مطالب درسي دانشگاه‌هاي برتر جهان دسترسي داشته باشند. درست است كه با ديدن اين فيلم‌ها مدركي به شما داده نمي‌شود اما دانش و درك فراواني را عايد شما مي‌كند كه مي‌تواند در بسياري موارد به كمك شما بيايد.


شايد تا اينجاي مطلب را قبول داشته باشيد اما فكر كنيد كه پيدا كردن چنين فيلم‌هايي دشوار است. اما اصلاً اينطور نيست. البته به شرط آنكه اين مطلب را تا آخر بخوانيد تا بفهميد كه كجا بايد دنبال چنين فيلم‌هاي رايگاني بگرديد:

۱- كنسرسيوم OpenCourseWare:
اين كنسرسيوم كه ۲۰۰ دانشگاه برتر از نقاط مختلف جهان در آن عضويت دارند (فهرست دانشگاه‌ها) و هدف آن، ارائه رايگان دانش به تمام مردم دنيا از طريق مطالب نوشتاري، صوتي و تصويري به صورت آنلاين است، بهترين جا براي يافتن فيلم‌هاي درسي رايگان مي‌باشد. اين سايت فهرستي از همه‌ي دانشگاه‌هاي عضو اين طرح را ارائه داده و لينك مستقيم فيلم‌هاي رايگان ارائه شده از سوي دانشگاه‌هاي عضو را در اختيار بازديدكنندگان قرار مي‌دهد. البته مشكلي كه در اين سايت وجود دارد آن است كه هيچ تلاشي براي طبقه‌بندي موضوعي فيلم‌هاي آموزشي يا گنجاندن قابليت جستجو نشده است و بنابراين افرادي كه براي اولين بار وارد اين سايت مي‌شوند نمي‌دانند از كجا بايد شروع كرده و چگونه به دنبال مطالب مورد نياز خود بگردند.

۲- دانشگاه MIT:
با مراجعه به اين سايت مي‌توانيد فهرستي از ۱۹۰۰ رشته كه مطالب آموزشي آن به صورت رايگان ارائه مي‌شود را بر اساس يك طبقه‌بندي موضوعي مشاهده نماييد. با اندكي كاوش در سايت مي‌توانيد دروسي را بيابيد كه نه تنها برايتان جذاب است بلكه مي‌تواند كمك قابل توجهي نيز به پيشرفت شما در دروس تخصصي‌تان نيز بكند. البته توجه داشته باشيد كه همه دروس داراي فيلم نيستند و برخي فقط حاوي مطالب نوشتاري يا صوتي مي‌باشند. اگر فقط به دنبال فيلم‌هاي آموزشي هستيد مي‌توانيد از اينجا شروع كنيد.

۳- دانشگاه Yale:
مطالب آموزشي ارائه شده در اين دانشگاه، همگي حاوي مطالب تصويري بوده و موضوعات مختلفي را نيز در بر مي‌گيرند. حتماً به فهرست دروس رايگان آنلاين اين دانشگاه نگاهي بياندازيد.

۴- دانشگاه بركلي كاليفرنيا (UC Berkeley):
اين دانشگاه كه شايد بتوان آن را بهترين دانشگاه دولتي آمريكا ناميد، تعداد قابل توجهي از دروس رشته‌هاي مختلف را به صورت رايگان و آنلاين ارائه مي‌دهد. شايد همه دروس اين دانشگاه داراي محتواي تصويري نباشند، اما نقطه قوت اين دروس را مي‌توان در بهنگام‌سازي بلادرنگ آنها دانست يعني به محض ارائه درس در دانشگاه مي‌توانيد به نسخه رايگان آنلاين آن دسترسي داشته باشيد. براي اطلاع سريع از دروس جديد مي‌توانيد مشترك خوراك (rss) آن شويد. براي مشاهده دروس آنلاين رايگان اين دانشگاه به اينجا مراجعه كنيد.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر