۱۳۸۹ آبان ۱۶, یکشنبه

آزمون GMAT

آزمون GMAT چیست و برای چه کسانی کاربرد دارد؟
آزمون GMAT از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟
شیوه ارزیابی و امتیازدهی به آزمون GMAT چگونه است؟
مکان‌های برگزاری آزمون GMAT کجاست؟
منابع بیشتر برای مطالعه آزمون GMATآزمون GMAT چیست و برای چه کسانی کاربرد دارد؟
GMAT که مخفف Graduate Management Admission Test است (و به صورت جی-مت با فتح میم G-mat تلفظ می‌شود) امروزه به یکی از مهم‌ترین ابزارهای سنجش بخشی از توانایی‌های متقاضیان شرکت در دوره‌های MBA (Master of Business Administration)GMAT و دوره‌های نزدیک و مشابه آن نظیر MPA (Master of Public Administration)GMAT شناخته شده است و تقریباً هیچ مدرسه، کالج یا دانشگاه معتبر برگزار کننده این دوره‌ها نیست که ارائه نمره GMAT را به عنوان یکی از شروط بررسی پرونده متقاضی اعلام نکند. همچنین تعداد زیادی از دانشگاه‌هایی که دروس Business در دوره دکترا (PhD) آنها نظیر امور مالی، حسابداری و اقتصاد حوزه اصلی محسوب می‌شود نمره آزمون GMAT را شرط پذیرش فرد می‌دانند.

آزمون GMAT به طور مستقل هیچ توانایی خاصی را در فرد محاسبه نمی‌کند بلکه ترکیبی از توانایی‌ها و مهارت‌های متنوع که برای یک دانشجوی فعال در حوزه مدیریت امور مالی، اقتصادی و اجرایی لازم است را بررسی می‌کند. به همین دلیل دارای هیچ میزانی به عنوان نمره رد یا قبول نیست و این مراکز آموزشی، کالج‌ها و دانشگاه‌ها هستند که هر یک به فراخور برنامه‌های آموزشی خود حداقل نمره قابل قبول را اعلام کنند لذا ممکن است فردی با داشتن یک نمره متوسط بتواند برای برخی از این مراکز تقاضای ثبت‌نام دهد و برای برخی دیگر خیر. واضح است که هر مدرسه‌ای که دوره معتبرتری را ارائه می‌دهد نمره بالاتری را هم طلب می‌کند.

البته اخیراً موسسات برای ایجاد رقابت، نمره حداقل رسمی اعلام نمی‌کنند اما بر اساس متوسط نمره پذیرش‌شدگان قبلی به نظر می‌رسد مدارس معتبرتر (بر اساس میزان سخت‌گیری) نمره‌ای در رده‌های بالاتر ۶۰۰ تا اوائل ۷۰۰ را طلب می‌کنند.

آزمون GMAT عملاً دو متولی دارد. اولی GMAC (Graduate Management Admission Council)GMAT که پدید آورنده آن و تصمیم‌گیر اصلی درباره قسمت‌های مختلف آزمون GMAT و تغییر و تحولات احتمالی در آن است و دومی ETS (Educational Testing Services)GMAT در پرنستون، نیوجرسی که تمامی امور اجرایی آزمون GMAT از قبیل طراحی سوالاتآزمون GMAT، برگزاری آزمون GMAT در سراسر جهان و ارسال کارنامه‌آزمون GMAT و نتایج آزمون GMAT را انجام می‌دهد. GMAC اعلام کرده است که نسل جدید آزمون GMAT با تغییرات جدی در سال ۲۰۱۳ معرفی و اجرا خواهد شد.

آزمون GMAT که از سال ۱۹۵۳ توسط ۹ مدرسه اصلی ارائه کننده این رشته تشکیل شد و در آن زمان نتایجش مورد تایید تنها ۵۴ موسسه آموزشی بود هم اکنون مورد پذیرش بیش از ۱۸۰۰ دوره مختلف در حدود ۱۵۰۰ موسسه است و بیش از ۲۰۰ هزار نوبت در هر سال شرکت کننده دارد.
هم‌اکنون تمامی مراحلآزمون GMAT به صورت کامپیوتری و از طریق اینترنت انجام می‌شود اما هنوز در تعداد بسیار محدودی از مراکز به صورت کاغذی هم برگزاری آزمون GMAT وجود دارد.آزمون GMAT از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟
آزمون GMAT از سه بخش اصلی تشکیل شده است که عبارتند از ارزیابی نگارش تحلیلی Analytical Writing Assessment (که به اختصار AWA خوانده می‌شود)، Verbal و Quantitative Sections. متقاضی باید در بخش نگارش بر روی دو متن essay کار کند که یکی برای تحلیل یک استدلال argument و دومی بررسی یک موضوع است. متقاضی برای هر یک ۳۰ دقیقه زمان دارد و اینکه کدامیک اول ارائه شود مشخص نیست اما این بخش از آزمون GMAT همیشه اولین بخش آن است.

اگر بخواهیم این بخش از آزمون GMAT را با نمونه‌های مشابه‌ای چون بخش نگارش در آزمون‌های استانداردی چون TOFEL یا ILETS مقایسه کنیم تفاوت‌ها در چند نکته است. اول در پرسش خود متون که به مراتب پیچیده‌تر از آزمون‌های عادی زبان است و تحلیل آنها صرف نظر از چگونگی نگارششان یک مسئله است و عموماً نگارش بحث به زبان مادری هم ساده نیست.

مورد بعدی حجم آزمون GMAT است. مثلاً در آزمون تافل نگارش حجمی بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ کلمه کفایت می‌کند در حالیکه در آزمون GMAT حجمی کمتر از ۵۰۰ کلمه چندان مقبول نیست و بهتر است بالای ۶۰۰ کلمه باشد. در واقع متقاضی علاوه بر اینکه باید در تحلیل و نگارش، فرد واردی باشد باید سرعت تایپ کردنش هم بالا باشد.

هر متن توسط دو ممتحن ارزیابی می‌شود که اولی در واقع یک برنامه نرم‌افزاری خیلی پیشرفته است که به تحلیل نگارش خلاقانه و ارزیابی خطاهای دستوری و املایی می‌پردازد. ممتحن دوم که انسان است توانایی متقاضی را در نحوه دسته‌بندی و پرورش و نظم دادن به دیدگاه‌ها و چگونگی عرضه آنها می‌سنجد. هر دو ممتحن بر اساس یک درجه‌بندی بین ۰ تا ۶ که می‌تواند تا نیم تقسیم شود نمره می‌دهند. اگر این دو نمره بیش از یک امتیاز فاصله داشتند یک انسان دیگر به عنوان ممتحن سوم نیز به کار نمره می‌دهد و سپس متوسط این نمرات به عنوان نمره نهایی این نگارش و متوسط دو متن مختلف به عنوان نمره نهایی این بخش اعلام می‌شود.

بعد از پایان زمان این بخش و یک وقت تنفس کوتاه اختیاری (۵ تا ۱۰ دقیقه) یکی از دو بخش دیگر آغاز می‌شود که هر دو به صورت پاسخ‌گویی به سوالات چند گزینه‌ای است. آزمون Verbal یا شفاهی دارای ۴۱ سوال است و ۷۵ دقیقه برای پاسخ به آن زمان وجود دارد. این بخش از سه گونه سوال Sentence Correction، Critical Reasoning و Reading Comprehension تشکیل شده و وظیفه آن در مجموع ارزیابی سطح دانش متقاضی در حوزه‌های مرتبط با فهم عمیق‌تر زبان انگلیسی نظیر مبحث دستور زبان، ارزیابی یک استدلال و درک مطلب است.

بخش Quantitative که در آن دو گروه از پرسش‌های مرتبط با Problem Solving و Data Sufficiency ارائه می‌شود مجموعاً ۳۷ پرسش و ۷۵ دقیقه زمان دارد. این آزمون همانطور که از نام آن و دو گونه سوالاتش پیداست به ارزیابی کیفی شیوه اندیشه و استدلال متقاضی می‌پردازد. نکته جالب، پرسش‌های گونه دوم Data Sufficiency (کفایت کردن داده‌ها) است که کاملا مختص این آزمون طراحی شده و مشابه ندارد. در این گونه پرسش‌ها بعد از هر پرسش دو عبارت اخباری حاوی اطلاعات آمده و آنگاه در یک ترکیب ۵ گزینه‌ای از حالات مختلفی از ارتباط بین این داده‌ها و پرسش مربوطه پرسیده می‌شود تا مشخص شود که آیا هر یک از آنها یا هر دو با هم یا هیچکدام برای پاسخ دادن به پرسش کفایت می‌کنند یا نه. در پست بعدی منبعی که نمونه سوالات را ارائه خواهیم کرد تا با انواع آنها بیشتر آشنا شوید.این جدول به صورت خلاصه معرف بخش‌های مختلف آزمون GMAT است:

Section

Number of questions

Time

Analytical Writing Assessment
Present your perspective on an issue
Analysis of an argument

۲ essays

۳۰ min for each essay

Quantitative (Multiple-Choice)a
Problem Solving
Data Sufficiency

Total ۳۷

۷۵ min

Verbal (Multiple-Choice)A
Sentence Correction
Critical Reasoning
Reading Comprehension

Total ۴۱

۷۵ minشیوه ارزیابی و امتیازدهی به آزمون GMAT چگونه است؟
نمرهآزمون GMAT به صورت یک نمره تفکیکی برای سه بخش مجزا و یک نمره نهایی که در واقع ترکیب دو بخش غیرنگارشی آن است ارائه می‌شود که حداکثر می‌تواند ۸۰۰ باشد. بر اساس نتایج ۳ سال اخیر میانه آن عدد ۵۳۵.۲ بوده است. حدود دو سوم نمرات عددی بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ است و شیوه پیچیده محاسبه نمره به گونه‌ای طراحی شده که حدود ۶۸ درصد شرکت کنندگان نمره‌ای در این محدوده داشته باشند. همین نکته روشن می‌سازد که برای اخذ پذیرش در یک دوره خوب و معتبر MBA شما باید نمره‌ای به مراتب بالاتر از این و حداقل حدود ۷۰۰ داشته باشید که بتوانید از دیگران فاصله بگیرید و این ساده نیست.
نمره آزمون GMAT نگارش که در واقع متوسط نمره دو نگارش مستقل شماست عددی بین ۰ تا ۶ خواهد بود.
هر دو بخش دیگر نمره‌ای بین ۰ تا ۶۰ دارند که پس از محاسباتی به نمره نهایی تبدیل می‌شود. در این بین آزمون Verbal سخت‌تر به نظر می‌رسد چرا که میانه ۳ ساله آن ۲۷.۸ از ۶۰ بوده و نمرات بالای ۴۴ و زیر ۹ در آن به ندرت اتفاق افتاده در حالیکه در بخش Quantitative میانه ۳۵.۶ از ۶۰ بوده و نمرات بالای ۵۰ و یا زیر ۷ ندرتاً اتفاق افتاده است.
هر دو بخش چند-گزینه‌ای آزمون GMAT به صورت ارزیابی نتیجه پاسخ قبلی داوطلب عمل می‌کنند یعنی پرسش اول در حد متوسط است و سوال بعدی بر اساس نتیجه سوال اول انتخاب می‌شود. اگر به سوال اول پاسخ درست داده شود، سوال دوم مشکل‌تر خواهد بود و اگر پاسخ نادرست داده شود سوال ساده‌تری ارائه می‌شود. این شیوه‌ای است که برخی مهارت‌های آزمون TOEFL در سیستم قبلی (Computer-based) بر اساس آن عمل ارزیابی می‌شد اما در سیستم جدید (iBT) تغییر کرد. بدیهی است که در این سیستم ارزیابی، امتیاز سوالات یکسان نیست و هرچقدر فرد بتواند در مدت زمان آزمون GMAT سوالات درست بیشتری بزند (چون سوالات مرتباً مشکل‌تر شده و لاجرم امتیاز آنها افزایش می‌یابد) امتیاز کلی وی هم بیشتر می‌شود. یک دلیل تفاوت زیاد امتیازات هم در همین نکته است.
تفاوت دیگر آزمون GMAT با اکثر آزمون‌های دیگر کاهش امتیاز در صورت بی‌پاسخ گذاشتن سوالات است. در واقع، برخلاف اکثر آزمون‌ها که در آنها پاسخ نادرست جنبه منفی زیادی دارددر آزمون GMAT پاسخ ندادن مشکل‌ساز است. همچنین اگر داوطلب تعداد زیادی پاسخ نادرست پست سر هم داشته باشد (که معنای آن می‌تواند اجتناب از خالی گذاشتن پرسشنامه از طریق پاسخ دادن تصادفی به سوالات است) امتیاز وی باز هم کاهش می‌یابد.


نکته‌ای در مورد دوره‌های MBA:
شرکت در دوره‌های مختلف MBA روز به روز در آمریکای شمالی جذاب‌تر می‌شود چون برای بسیاری از افراد این مسیر یعنی ایجاد فرصت‌های بیشتر برای اشتغال در مناسب مدیریتی و برقراری شبکه ارتباطی قوی با افراد موثر و صاحب قدرت یا مرتبط با مراکز پرقدرت. اما باید توجه داشت که دوره‌های MBA در مدارس معتبر بسیار گران و پرهزینه هستند و برای اغلب آنها هم وام دولتی تعلق نمی‌گیرد و اصولا مشتری آنها مدیران یا کارشناسان شرکت‌ها هستند که هزینه‌های آنها به گونه‌ای جبران می‌شود لذا توصیه می‌شود که در مورد ادامه تحصیل در این فیلد تمام جوانب و نکات را ارزیابی کنید.

همچنین برای کسانیکه مشکل خاصی در زبان ندارند (سطح واقعی مهارت‌های زبانی آنها خصوصاً در مهارت نگارش در پایان مقطع Upper-Intermediate قرار دارد) برنامه آمادگی برایآزمون GMAT حداقل ۶ ماه توصیه می‌شود تا متقاضی با آمادگی کامل در آزمون GMAT شرکت کند. همانطور که پیشتر بیان شد نتایج آزمون GMAT برای ۵ سال در پرونده سوابق شما باقی می ماند.

برای آگاهی از هزینه و نحوه ثبت نام آزمون GMAT اینجا را کلیک کنید.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر